П.Р.Славейков
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Добрите обноски

4 posters

Go down

Добрите обноски Empty Добрите обноски

Писане  Admin Вто Фев 16, 2010 5:21 pm

Темата я видях в един друг форум и ми хареса, затова я давам и тук. Коментирайте свободно!

Умението да се държим в обществото
Добрите обноски се базират на четири принципа: умение да общуваме, стремеж към равновесие и хармония, зачитане на другия и уважение към самия себе си. Куртоазията категорично не е снобизъм, а е средство да живеем по-добре. Тя ни подтиква да спазваме норми на поведение, които са необходими и допринасят за спокойните отношения между хората.
Да отстъпваме в превозното средство мястото си на по-възрастните от нас, да придържаме вратата, когато някой влиза или излиза, да благодарим, да се извиняваме, да поздравяваме... Дали винаги правим тези на пръв поглед дребни, но всъщност толкова важни неща?

ArrowВсеобщ кодекс
При контакт с непознати любезността помага много - разсейва напрежението и улеснява общуването. Ето защо при всички общества има правила на поведение. Впрочем няма да е пресилено, ако кажем, че те са почти генетично обусловени: дори животните имат ритуали за ухажване и сближаване. Разбира се, при нас хората, системата е много по-усъвършенствана. Учтивото поведение не е нито навик, нито механичен рефлекс. Касае се за ритуали, чиято цел е да се избегнат сблъсъците. Сякаш сме подписали договор за общуване - поздравяваме се и т.н. Често го правим, без дори да се замисляме. Вежливостта позволява да се отворим към другите. Тя е средство за общуване. Без нея не можем да разговаряме нормално, тъй като тя е основополагащ принцип в този общовалиден кодекс от правила.

ArrowДа поздравяваме коректно
"Добър ден!", "Здравей/те!" - поздравите означават: видях те, разпознах те, признавам съществуването ти. Да приемем, че не сме сами на земята, че другият съществува - това е самата същност на учтивия поздрав. Да, доброто възпитание изисква да зачитаме другия. Но не само приятеля или съпруга/та, а и съседа, непознатия. Ние самите имаме интерес от това. Все пак не живеем сами, а в група, в общество и трябва да оцеляваме. Без любезностите трудно можем да живеем заедно.

ArrowНа масата
Добрите обноски, както и липсата на такива не могат да останат незабелязани. Те личат, във всеки един момент. И най-вече - по време на хранене. Да ядем със затворена уста и умерено, да си служим с нож и вилица... Няма да изброяваме всички правила и забрани на масата. Именно поведението ни по време на хранене е едно от нещата, които ни различават от животните. Без етикета ние бихме приличали много на тях. А ето и какво е желателно да знаем... Когато сме на масата с други хора, е добре да разговаряме, но да дадем възможност и на другите да вземат думата, да ги изслушваме, да обръщаме внимание на всеки един от сътрапезниците ни. Ако ние сме домакините и имаме гости, също трябва да спазваме някои правила. Например най-важният гост сяда отдясно на домакинята, следващият по значение отляво... За да протече вечерята приятно, е важно и разговорът да върви, тъй като хората се събират преди всичко за да общуват, да поддържат отношения и да се срещат с нови лица, а не толкова за да се нахранят заедно.

ArrowУважение и себеуважение
В автобуса възрастните хора често стоят прави, а младите мъже, разположини удобно на седалките, невъзмутимо ги гледат. На всичко отгоре на околните им се налага да търпят шума от уокмените им, звъненето на мобилните им телефони и по скоро досадните им лични разговори коментирани на висок глас.... Неприятно е всички пътници да слушат как някой младеж се кара с приятелката си и, без да искат научават подробности от интимните им отношения. А той дори не забелязва околните и най-безцеремонно се изяснява с нея. Няма начин да ни ви се е случвало подобно нещо.
Но не толкова напрегнатия живот, колкото липсата на уважение на другите към нас ни причинява стрес. Уважение, което позволява на всеки да запази неприкосновена личната си територия и поддържа добро мнение за себе си. Жената, която носи дрехи в крещящи цветове и натрапчиви бижута, може би изглежда малко вулгарно и кичозно в нечии очи, но това не вреди на никого. Затова пък силният парфюм или шумният уокмен пречат на околните. Същото е и с обидите зад волана и с натискането на клаксона - покачват напрежението и съответно риска от катастрофа. Ако някой колега пуши поредната си цигара под носа ни или постоянно озвучава стаята, в която работим, с мелодиите на своя мобилен телефон, това наистина е страшно досадно. Приемаме го като послание, което казва: "Нахлувам в твоята територия. И не ме егрижа, че на теб ти е неприятно." Когато другите ни уважават и ние самите имаме позитивно отношение къв себе си. Всички се нуждаем от положителния поглед на хората край нас, за да се чувстваме признати. Нека кажем "не" на агресивността, "не" на грубостта! Уважението е сърцевината на любезността.

ArrowДобре дошли, но...
Всички сме чували: "Чувствайте се като у дома си", когато отиваме на гости. И ние като останалите го казваме, но дали наистина го мислим? Както е недопустимо да ходим на гости, без да сме поканени, така и не можем да се ширим свободно в чуждия дом. Когато човек отваря вратата на къщата си за някого, той губи контрола над личното си пространство, излага се на погледа и на критиките на другите. По време на вечеря домакините често предлагат по една последна чашка на гостите си. Този любезен жест не е случаен: това е деликатен намек, че е време гостите да си отиват, за да могат домакините най-сетне да останат сами и да си отдъхнат. В същото време е добре дошло за гостите: те могат да се оттеглят, без да се боят, че ще обидят домакините, и така да запазят репутацията си на дипломатични и добре възпитани хора. Защото и в този случай ние трябва да спазваме стриктни правила: "И въпрос не може да става да нахлуваме в чуждия дом неканени. Нито пък да следваме домакинята в кухнята, да надничаме в банята (освен ако тя не е общо помещение с тоалетната и наистина се налага да я посетим), да отваряме шкафчета, да ровим в хладилника, да пускаме телевизора...

ArrowОблеклото е важно
За да уважаваме другия, трябва първо да уважаваме себе си. Защо? Доброто възпитание изисква не само да имаме прилично поведение, да контролираме жестовете си и да внимаваме какво говорим, а да поддържаме в приятен вид външността си, да спазваме добра лична хигиена. Да приемем правилата за подходящо облекло на работното място означава да се интегрираме с групата. Ако не се съобразяваме с общоприетото, значи не зачитаме колегите и началниците си.

Admin
Чичо Живко

Брой мнения : 179
Join date : 05.02.2010
Age : 32
Местожителство : Dobrich

https://slaveikov.rpg-board.net

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  Park Вто Фев 16, 2010 9:10 pm

Не прочетох цялото мнение /мързела ме надви/
но добри обноски всеки може да покаже когато иска ..
през повечето време се държим просташки за да се харесаме на други може би, или защото нямаме елементарна култура, защото така ни харесва или защото не са ни научили на каквито и да е маниери нито в къщи нито в детската и т.н.

лично гледам в мен да надделява културното, макар че много много често съм провокиран да покажа тъмната си страна ..

Пример : днес златин ме наруга,пък аз го питах 'защо ме наруга', вместо да му отвърна с ругатня ..
това за някой е "културно", но за други е "идиотско" /и други подобни думички/
Park
Park
Alternative

Брой мнения : 388
Join date : 08.02.2010
Age : 32
Местожителство : Dobrich

https://slaveikov.rpg-board.net

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  ZlaTky Вто Фев 16, 2010 9:22 pm

Хахахахахахаха! И сигурно ти нараних чувствата нали..?
Имам въпрос Васко.. като си толкова културен колкото се изкарваш, кажи ми културно ли е да отговаряш на учител...? И то дори и да го обиждаш?
Пример: Днес по математика!!! Хахахах а и да не говорим колко пъти си ругал и се правиш на интересен... Не казвам, че аз не се правя на интересен, но човек трябва да знае кога да се държи културно! В даскало съм културен само към няколко госпожи иначе ученици , учители не ме интересува! Също гледам да се държа добре с лелките! Няма смисъл да изброявам. Просто искам да ти кажа, че не си цвете за мирисане. И не се прави на такъв, какъвто НЕ си Добрите обноски Icon_exclaim Добрите обноски Icon_exclaim Добрите обноски Icon_exclaim Добрите обноски Icon_exclaim
ZlaTky
ZlaTky
Златин Желев

Брой мнения : 104
Join date : 08.02.2010
Age : 32

http://spr-zdrav-klas.dir.bg/_wm/diary/?df=46&dflid=3

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  Park Вто Фев 16, 2010 9:44 pm

ти прочете ли целият ми пост ?

казах че се опитвам да бъда .. а това с господина по математика си е наша закачка, можеш да не се бъркаш =]

не се изкарвам културен, гледам когато се налага да съм ..

пример : когато закъснявам, се извинявам /рядко не го правя/ и питам дали мога да седна ..
пример 2 : в градския транспорт правя място на 'бабите и дядовците' ..

това че в даскало се лигавя доста, не значи съм само такъв ..
не ме познаваш достатъчно, така че може да не ме коментираш повече ..
Park
Park
Alternative

Брой мнения : 388
Join date : 08.02.2010
Age : 32
Местожителство : Dobrich

https://slaveikov.rpg-board.net

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  ZlaTky Вто Фев 16, 2010 9:53 pm

Първо - Това с господина незнам каква закачка е, но лично на него също не му стана приятно, че му отговаряш ! Това е науважение към учителя!
Второ - Хубаво правиш, че се извиняваш когато закъснееш само че това няма никакво значение при положение че закъсняваш всеки час и когато седнеш вместо да си изкараш тетрадка ти си изкарваш телефона! Това е неуважение към учителя и часа му!
И трето - Аз не съм казал че не си културен защото това което виждам аз и другите в училище не може да определи дали се държиш така и когато си в свободното си време. Това се отнася за всеки!
П.С. Не аз почнах да те коментирам! "Пример : днес златин ме наруга,пък аз го питах 'защо ме наруга', вместо да му отвърна с ругатня .. "
ZlaTky
ZlaTky
Златин Желев

Брой мнения : 104
Join date : 08.02.2010
Age : 32

http://spr-zdrav-klas.dir.bg/_wm/diary/?df=46&dflid=3

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  Admin Сря Фев 17, 2010 12:34 pm

Park написа:
през повечето време се държим просташки за да се харесаме на други може би, или защото нямаме елементарна култура, защото така ни харесва или защото не са ни научили на каквито и да е маниери нито в къщи нито в детската и т.н.
Тука не съм съгласен. За себе си твърдя, че имам възпитание, каквото нямат 90% от моите връстници. Когато аз преценя, че трябва, се държа както подобава за дадената ситуация, но това не ми пречи в училище примерно, да се лигавя. Не мисля, че да се държиш клоунски понякога се равнява на това, че нямаш възпитание и култура.

Admin
Чичо Живко

Брой мнения : 179
Join date : 05.02.2010
Age : 32
Местожителство : Dobrich

https://slaveikov.rpg-board.net

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  Park Сря Фев 17, 2010 1:05 pm

ZlaTky написа:при положение че закъсняваш всеки час и когато седнеш вместо да си изкараш тетрадка ти си изкарваш телефона! Това е неуважение към учителя и часа му!

не закъснявам всеки час Surprised
поне не спа в часовете или лежа на чина cyclops


Admin написа:
Когато аз преценя, че трябва, се държа както подобава за дадената ситуация, но това не ми пречи в училище примерно, да се лигавя.

аз това имах в предвид, мога да се контролирам =]

Admin написа:Не мисля, че да се държиш клоунски понякога се равнява на това, че нямаш възпитание и култура.

това "клоунско" държание е малко относително .. а и не за всички е такова ..
Park
Park
Alternative

Брой мнения : 388
Join date : 08.02.2010
Age : 32
Местожителство : Dobrich

https://slaveikov.rpg-board.net

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  ZlaTky Сря Фев 17, 2010 1:10 pm

[quote="Park"]
ZlaTky написа:при положение че закъсняваш всеки час и когато седнеш вместо да си изкараш тетрадка ти си изкарваш телефона! Това е неуважение към учителя и часа му!

не закъснявам всеки час Surprised
поне не спа в часовете или лежа на чина cyclops


О не бе ! Малко си спал и лежал в часовете! Сега защо говориш простотии..? Добрите обноски Icon_rolleyes
ZlaTky
ZlaTky
Златин Желев

Брой мнения : 104
Join date : 08.02.2010
Age : 32

http://spr-zdrav-klas.dir.bg/_wm/diary/?df=46&dflid=3

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  Park Сря Фев 17, 2010 1:14 pm

XII клас не си спомням да съм заспивал или да се пробвам да заспа ..
Park
Park
Alternative

Брой мнения : 388
Join date : 08.02.2010
Age : 32
Местожителство : Dobrich

https://slaveikov.rpg-board.net

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  ZlaTky Сря Фев 17, 2010 1:34 pm

Аз говоря по принцип! Или ти от тази година си културен?
ZlaTky
ZlaTky
Златин Желев

Брой мнения : 104
Join date : 08.02.2010
Age : 32

http://spr-zdrav-klas.dir.bg/_wm/diary/?df=46&dflid=3

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  Me0 Сря Фев 17, 2010 2:48 pm

Абе момчета, защо спорите за глупости?! Да, Васко не закъснява всеки час, защото не влиза във всички часове! Златине, ти си един от хората в нашия клас, които спят най-много в часовете, просто защото идваш редовно. =)

Колкото до възпитанието, темата на.. тази тема Laughing Едно е да се държиш възпитано през цялото време, второ е да се лигавиш понякога и съвсем различно вече е да не знаеш какво е това 'възпитано държание'. Няма да давам примери, но смея да твърдя че познавам представители и на трите групички =)
Me0
Me0

Брой мнения : 318
Join date : 08.02.2010
Age : 33

Върнете се в началото Go down

Добрите обноски Empty Re: Добрите обноски

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите